Polne Maki z Grębocic. -0001-11-30 00:00. Polne Maki z Grębocic
Wśród licznej grupy zespołów działających przy Grębocickim Centrum Kultury na szczególną uwagę zasługuje zespół folklorystyczny ,,Polne Maki” z długoletnią tradycją.
Zespół powstał 8 stycznia 1980 r. początkowo występując pod nazwą ,,Grębocice”. Założycielem zespołu był Pan Tadeusz Winsławski - sekretarz Gminnego Komitetu w Grębocicach. Zespół został założony z inicjatywy czterech osób: Mateusza Chodorowskiego, Stanisława Górniaka, Szczepana Nowaka oraz Stanisławy Grzelak. W jego skład aktualnie wchodzi 17 pań m.in. kierownik Zespołu – Lucyna Koman, Anna Przybylska, Janina Drzazga, Daniela Likus, Danuta Staniszewska, Maria Jaskóła, Ewa Gola, Anna Żukowska, Barbara Staniszewska, Halina Golba, Zdzisława Brukało, Irena Mika, Janina Szara i Danuta Wolak, Alfreda Szocik, Kazimiera Miernik, Anna Piorunowska, Czesława Stankiewicz i Helena Kotlińska.
Po raz pierwszy zespół wystąpił w składzie sześcioosobowym z okazji Dnia Kobiet 8 marca 1980. W pierwszym składzie kapeli grali: Mateusz Chodorowski, Anna Frydlewicz, Stanisław Majdański, Stanisław Likus, Stanisław Górniak, Józef Semenowicz.
Od tej pory jego popularność ciągle wzrastała. Prezentował się na licznych przeglądach i festiwalach folklorystycznych, na których zdobył wiele wyróżnień i nagród np.: w Piotrowicach, Legnicy, Kielcach, Kazimierzu nad Wisłą, kultywując folklor i piosenki biesiadne.
W swojej 25-letniej działalności brał udział w wielu uroczystościach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Uczestniczył wielokrotnie w konkursach i przeglądach ogólnopolskich. Zespół koncertował także podczas wyjazdów zagranicznych m.in. dwa razy w Niemczech i trzy razy na Litwie. Występ na Kresach pozwolił na zawiązanie przyjaźni między zespołem ,,Polne Maki”, a zespołem ,,Grzegorzanie” z Litwy.
Kierownicy muzyczni na przełomie 25 lat to: Mateusz Chodorowski, Stanisław Majdański, Stanisław Lewczuk i Karol Klich. Obecnie instruktorem muzycznym jest Pan Ryszard Gąbiński, który akompaniuje Paniom na akordeonie wraz z Ryszardem Golą (bęben).
1 maja 2005 r. grupa obchodziła jubileusz 25-lecia działalności artystycznej. Założyciel zespołu żywiąc głębokie wspomnienia napisał na tę okoliczność opowieść o ,,Polnych Makach”, a na udekorowanej makami scenie wystąpiły zaprzyjaźnione zespoły.
Dzisiejsza działalność zarówno zespołu ,,Polne Maki”, jak i Koła Gospodyń, które bezpośrednio są ze sobą powiązane to integracja z innymi kołami na rzecz wspólnych tradycji.
To dzięki tym organizacjom życie na terenie gminy Grębocice ma swoją godność, swoje bogactwo wewnętrzne i swój koloryt.
Repertuar
Z uwagi na to, że społeczność gminy tworzą ludzie wywodzący się z różnych regionów kraju zespół ,,Polne Maki” w swoim repertuarze ma piosenki ludowe, które sięgają do folkloru Małopolski, Podkarpacia, a także folkloru dawnych ,,Kresów Polski” (Wileńszczyzny, Podola, miejskiego folkloru Lwowa), jak i również posiada pieśni patriotyczne, okolicznościowe
i biesiadne.
Charakter działalności i osiągnięcia:
- „Polne Maki” to zespół folklorystyczny, który jest wizytówką nie tylko Gminy Grębocice, ale również dla Powiatu Polkowickiego,
- licznie nagradzany i wyróżniany,
- może pochwalić się dużym dorobkiem, za największe osiągnięcia uważa:
- liczne występy i wyjazdy na Litwę,
- koncerty w Niemczech, Piotrowicach, Legnicy, Kazimierzu nad Wisłą,
- laureat IV spotkań Zespołów Folklorystycznych Województwa Legnickiego - Złotoryja 1985 r.
- III miejsce na IV Międzypowiatowym Przeglądzie Piosenki Kołysankowej i Pieśni Sierocej ,, Dziecko w folklorze” w Kliszowie w 1999r.,
- I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki Kołysankowej i Pieśni Sierocej ,,Dziecko w folklorze” w Kliszowie w 1999 r.,
- reprezentacja w VII Krajowych Targach Kultury w Wołowie w 1999 r.
- reprezentacja na V Festiwalu Zespołów artystycznych Kół Gospodyń Wiejskich - Stolec 2000 r.,
- uczestnik I Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Artystycznych - Polanica Zdrój 2000 r.,
- II miejsce na Festiwalu Kolęd i Pastorałek Związku Gmin Zagłębia Miedziowego pod patronatem Związku Gmin Zagłębia Miedziowego w Polkowicach – Białołęka 2003 r.,
- laureat VIII Festiwalu Śpiewaczego ,,Szparagowe Żniwa” Trzciel 2003 r.,
- otrzymuje zaproszenia i utrzymuje kontakt z przyjaciółmi zza miedzy,
- jest wyznacznikiem regionalnym,
- pomimo ludności napływowej potrafił wytworzyć swój własny niepowtarzalny styl,
- reprezentuje repertuar na terenie kraju i poza jego granicami,
- nawiązał współpracę i przyjaźń polsko-litewską,
- poszerzył popularność gminy poprzez prezentacje w telewizji i liczne artykuły w gazetach,
- poprzez koncerty wychowuje i kształci pokolenia,
- zaraża optymizmem i niepowtarzalna pogodą ducha,
- a przede wszystkim krzewi kulturę i kultywuje tradycje przodków.
Dane kontaktowe:
- Grębocickie Centrum Kultury,
ul. Kościelna 21, 59-150 Grębocice,
tel. 076 8315 089;
Dyrektor GCK: Barbara Tasarz – tel. 694888116
- Kierownik zespołu „Polne Maki”: Ryszard Głąbiński – tel. 500367164