Zespół Górali Czadeckich DAWIDENKA

PDF Drukuj
   Środa, 01. Czerwiec 2011 08:20
Zespół Górali Czadeckich DAWIDENKA. 2011-06-01 07:43.

Share

Zespół Górali Czadeckich DAWIDENKA

Kierownik zespołu: Maria Rokaszewicz

Adres kontaktowy: Maria Rokaszewicz, Koźlice 57, 59 – 180 Gaworzyce, tel. 076 8316 128

Informacja o Zespole:
Po raz pierwszy wystąpił w 1985r. w Koźlicach, prezentując m.in. taniec ludowy dawidenka, od którego wziął swoją nazwę.  Przodkowie członków zespołu przybyli do Polski z Bukowiny na pograniczu Ukrainy i Rumunii znad rzeki Seret. Najstarsi członkowie tej wielopokoleniowej grupy urodzili się w Tereblaczu na Bukowinie Północnej. Osoby te przywiozły ze sobą tradycyjne obrzędy darcia pierza, pieczenia chleba, wesela i inne. Przekazywali swoje zwyczaje z pokolenia na pokolenie. Tradycje rodzinnej wsi kultywują w śpiewie i tańcach, a także w formie widowisk folklorystycznych ukazujących zwyczaje i obrzędy ludowe. Zespół sam opracowywuje choreografię do tańców czerpiąc ją z tradycji bukowińskich. Część strojów to oryginały przywiezione z Bukowiny.

Zespół folklorystyczny „Dawidenka” zaliczana jest do czołowych zespołów folklorystycznych województwa dolnośląskiego. Zespół Górali Czadeckich "Dawidenka" z Kożlic, to zespół wyjątkowy, który jest wizytówką nie tylko gminy Gaworzyce, ale również Powiatu Polkowickiego. Pod kierunkiem pani Marii Rokaszewicz działa już od 1985 roku. W swoim programie prezentuje piosenki i tańce bukowińskie.

Licznie nagradzany i wyróżniany. Wielokrotny laureat Regionalnego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych w Legnicy, zdobywca dwóch "Brązowych Serc" na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu. Na Europejskiej Biesiadzie Weselnej w Węgrowie zdobył III miejsce. "Dawidenka" corocznie uczestniczy w ,,Bukowińskich Spotkaniach", organizowanych w Jastrowiu. Reprezentował nasz kraj na Międzynarodowych Spotkaniach na Węgrzech, Rumunii i Ukrainie. Koncertował również na Litwie. Wystąpili też przed kamerami telewizyjnymi i kilkakrotnie przed radiowymi mikrofonami. Wyjazdy na liczne występy z reguły finansuje Wójt Gminy Gaworzyce. Ma zresztą ku temu powody, gdyż takie obrzędy jak: „Pieczenia chleba”, „Kłaka do lnu”, „Pripaj” (oczepiny) oraz piosenki i tańce z Bukowiny zawsze cieszą się zainteresowaniem publiczności.
Liczący dziś 30 osób zespół może się pochwalić dużym dorobkiem.

Za największe osiągnięcia uważa:

  • I miejsce za „obrzęd pieczywa” w 1985r. na przeglądzie w Legnicy,
  • Wielokrotny laureat za piosenki i tańce w Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Legnicy,
  • "Brązowe Serce” na Festiwalu Górali Polskich w 1987r. w Żywcu,
  • III miejsce – „Brązowe serce” na Festiwalu Górali Polskich w 1990 r. w Żywcu,
  • Wyróżnienie na XXVIII Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu 1997 r. w kategorii Grupy Śpiewane,
  • III miejsce na Festiwalu Obrzędów Weselnych w Węgrowie w 2003r.,
  • II miejsce na Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych „Na folkową Nutę”   w Wołowie w 2003r.
  • II miejsce w I Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych „Śpiewająca Wieś” w Piotrowicach w 2006r.,
  • Reprezentacja Polski w Bukowińskich Spotkaniach – Międzynarodowych Festiwalach Folklorystycznych w Jastrowie – Piła
  • W ubiegłym roku (2007) członkowie zespołu zostali odznaczeni przez Ministra Kultury orderem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”


Zespół folklorystyczny „Dawidenka” został doceniony także poza granicami naszego kraju. Otrzymywał zaproszenia i występował w Rumunii, na Węgrzech, Litwie i Ukrainie. Dla zespołu jest to szczególne wyróżnienie artystyczne, gdyż ich twórczość wyszła poza granice regionalne. Folklor, który zespół tworzy cieszy się uznaniem innych narodowości.

Zespół folklorystyczny „Dawidenka” z Koźlic został powołany do kultywowania tradycji bukowińskiej. Prezentuje repertuar muzyczny, wokalny oraz taneczny jak również obrzędy na wsi bukowińskiej. Z biegiem czasu zaczął się znacznie rozszerzać repertuar. Pojawiły się pieśni patriotyczne, religijne i inne okolicznościowe. Pozwoliło to na prezentację zespołu w szerszym zakresie na terenie najpierw województwa a potem całego kraju. Zaowocowało to nawiązaniem współpracy i przyjaźni z wieloma zespołami z terenu całego kraju.
Bardzo dużym osiągnięciem  były coroczne występy zespołu poza granicami naszego kraju na Międzynarodowych Festiwalach Folklorystycznych w Jastrowie – Piła. W 2001r. utwory w wykonaniu "Dawidenki"  pojawiały się na antenie krajowych i regionalnych rozgłośni radiowych. Latem 2001r.Telewizja Polska S.A. zaprezentowała „Dawidenkę" w jednym ze swoich programów, co jeszcze bardziej rozszerzyło popularność zespołu.

Zespół prezentuje żywe wiejskie tradycje muzyczno-taneczne. W swoim repertuarze przedstawia główne śpiewy, obrzędy, tańce z Bukowiny i inne.
Tańce cechuje żywiołowość, dynamika, szybkie tempo, a szczególnie swoboda i elegancja ruchu. Ich specyficzny styl, choreo-technika oraz charakterystyczny rytm i brzmienie towarzyszącej muzyki, decydują o tym, że widowisko jest porywające i niepowtarzalne.



Inne strony o Zespole:

  • http://gaworzyce2004.republika.pl/dawiden/dawidenka.html

Opracowanie: Martyna Szylko
Zdjęcia: Krzysztof Szustka

 

Wybierz język

Jesteś tutaj:

Subregion Wzgórza Dalkowskie uczestniczy w projekcie wspierania partycypacji społecznej "Decydujmy Razem".
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.



Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013



Grupa Partnerska Fundacja Porozumienie Wzgórz Dalkowskich jest członkiem Krajowej Sieci Grup Partnerskich na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, wspieranej przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska

 

portal rolniczy

 

stat4u