Budujemy Most Tolerancji

PDF Drukuj Email
Wpisał Administrator    Poniedziałek, 17. Październik 2011 10:13
Budujemy Most Tolerancji. 2012-01-26 11:35.

Share

Fundacja Porozumienie Wzgórz Dalkowskich wraz z Partnerem projektu Zespołem Szkół Zawodowych im. Komisji Edukacji Narodowej z Głogowa gościła w okresie 11- 17 października 2011r., 12 osobową grupę z Izraela – 10 osobową grupę młodzieży ze szkoły średniej w Rishon Lezion i dwóch opiekunów-nauczycieli panią Galit Golov i Heleną Stern. W projekcie wzięła też udział 10 osobowa grupa młodzieży z Polski z Zespołu Szkół Zawodowych i II Liceum Ogólnokształcącego z Głogowa, której opiekunami byli pani Elwira Maksymów – Michałowska i Magdalena Tojza. Koordynatorami projektu byli z ramienia fundacji: Pan Przemysław Maksymów i z zespołu szkół Pan Paweł Korzeń. Młodzież Izraelska gościła w domach uczniów z Polski, bowiem celem projektu było budowanie współpracy pomiędzy młodymi Izraelczykami i Polakami oraz przełamywanie stereotypów i barier pomiędzy narodami dzięki realizacji wspólnych działań oraz zapoznanie młodzieży z kulturą, obyczajami i geografią obu krajów.

Cała 20 osobowa grupa, pod okiem opiekunów z Polski i Izraela, przez cały tydzień uczestniczyła w specjalnych zajęciach, warsztatach  i wycieczkach, które zostały przygotowane wspólnie przez Partnerów Projektu. Młodzież m.in. zwiedziła miasto „Śladami Żydów Głogowskich”, uczestniczyła w pokazie przygotowanym przez Głogowskie Centrum Edukacji Zawodowej, wzięła aktywny udział  w warsztatach językowych oraz wycieczce do Złotego Stoku, gdzie szukano złota w podziemnych kopalniach i spływano łodzią oraz wycieczce po Wrocławiu, gdzie odwiedzono m.in. „Panoramę Racławicką” i Dzielnicę Żydowską z Synagogą. W szóstym dniu wymiany młodzieży polsko –izraelskiej, uczniowie, przygotowywali prezentacje multimedialne ze wspólnych działań i pobytu w  Polsce. Zwieńczeniem warsztatów była prezentacja projektu pn. „Zloty Piasek” Stowarzyszenia „Granica” z Lubawki (woj. dolnośląskiego). Projekt przedstawiła Pani Bożena Pełdiak, Prezes Stowarzyszenia. Uczestnicy projektu przez wiele miesięcy poznawali historię w rozmowach ze starszymi ludźmi, m.in. z panią Rut (Wermuth) Burak, która przyjęła zaproszenie i na warsztatach, które odbyły się w fundacji, opowiedziała historię o ocaleniu od zagłady, przetrwaniu, poszukiwaniach i połączeniu po latach. Pani Rut napisała książkę pt. „Spotkałam ludzi” za którą otrzymała główną nagrodę w konkursie Pamięci Polsko-Żydowskiej im. Dawida Ben Guriona zainicjowanym przez władze Płońska oraz Polityki. Dla wszystkich spotkanie z panią Rut było wielkim przeżyciem, tym większym iż książka autorki znajduje się w księgozbiorach szkolnej biblioteki w Rishon Lezion w Izraelu. Na zakończenie pobytu w Polsce, podczas którego, nasi goście, przez cały pobyt, mogli uświadczyć pięknej ”Polskiej Złotej Jesieni” przespacerowali się Wzgórzami Dalkowskimi po rezerwacie przyrody „Dalkowskie Jary”. Za cztery tygodnie 12 osobowa grupa polskiej młodzieży z opiekunami odwiedzi Izraelczyków w Rishion Lezion. Projekt zaowocował wielkimi przyjaźniami, które mamy nadzieje pielęgnować przez długie lata.

 

LAST_UPDATED2
 

Wybierz język

Jesteś tutaj:

Subregion Wzgórza Dalkowskie uczestniczy w projekcie wspierania partycypacji społecznej "Decydujmy Razem".
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013Grupa Partnerska Fundacja Porozumienie Wzgórz Dalkowskich jest członkiem Krajowej Sieci Grup Partnerskich na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, wspieranej przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska

 

portal rolniczy

 

stat4u